Namísto tújí něco kapku živějšího

Namísto tújí něco kapku živějšího

Rádi byste trochu soukromí okolo domu? Přáli byste si místo plotu něco zelenějšího? Jasně, túje jsou v českých zahradách (a nejen v nich) bezkonkurenční. Zkrátka jednička na trhu na poli živých plotů. Jenže.. nechcete přece jen dát šanci něčemu zajímavějšímu?

Zkusím vás nadchnout pro opravdu živý plot!

Z estetického a vlastně i ekologického hlediska zahradám nesluší geometrická pravidelnost (stejné rozestupy) a přesnost (stejné velikosti) a jednodruhové porosty. Péče o ně nemusí být nezanedbatelná, může vyžadovat pravidelnost a váš čas! Natěsno vysazené vzrostlé túje netvoří plot, ale téměř souvislou neproniknutelnou zeď a to na mě působí až nepřátelsky. Z mého úhlu pohledu jsou pro přírodu málo rozmanité, málo členité a málo barevné! Zkrátka až moc nudné.

Samozřejmě možností je víc. Příkladem jsou oblíbené habrové a bukové ploty, stálezelené krušpánkové nebo bujné skalníkové ploty a ploty z trnitých dřišťálů a mahonií, poněkud brutální ploty z uřezávaných jehličnanů nebo tak typický zlatý déšť. Trochu zajímavější opakování, že? Ale veskrze stále nic nového.

Tak zkuste něco pro zahrady netradičního! Třeba tradiční krajinný liniový prvek. Místo plotu remízek! 

Nebude to přísně vyhlížející přímka podél hranice pozemku. Navrhneme lehce a nepravidelně zvlněnou křivku. Také šířka a výška porostu bude proměnlivá – rozlišíme zóny, kde si budete přát více soukromí a kam dovolíme kolemjdoucím nakouknout. Někde výsadby rozvolníme anebo úplně vynecháme, aby vynikly oku lahodící pohledy v okolí, a někde cíleně navrhneme strom, který zakryje výhled na tovární komín. Nezapomeneme pracovat s denním světlem, takže si nezastíníte okno do kuchyně a třeba se podaří podtrhnout i tu kouzelnou atmosféru při západu slunce.

Bude sestávat z 5-10 druhů, z toho 2-3 stromové a zbytek keřové. Ze stromů zvolíme rychle rostoucí, třeba tolik opomíjenou břízu, třepotavou osiku, vděčné javory nebo vrby. Dost druhů stromů snáší seříznutí na pařez, čehož lze využít pro vytvoření mnohočetných kmínků. Jsou to habr, lípa, topol. Z keřů nejraději vybírám černý bez, šípkovou růži, lísku a ptačí zob, ale radost vám udělá i úžasně vonící střemcha, brzy zjara žlutě kvetoucí dřín nebo hloh s roztomilými plody, co vypadají jako jablíčka pro skřítky.

Vznikne malý kousek přírody u vás na zahradě, který si zamilují ptáci, protože jim dá potravu a kryt. O spoustě dalších živočichů sice už vědět nebudete, ale může vás zahřát na srdci pocit, že nebydlíte sami. Že jste přírodě dali příležitost žít ve vaší blízkosti. Že vám na ní záleží.

Zamilovaní však budete i vy. Když si vypijete čaj z šípků v podzimní plískanici. Když návštěvě nalijete vlastní bezinkovou limonádu. Když si dáte relaxační koupel s březovými lístky.

Takhle přeci vypadá živý plot v pravém slova smyslu. Živý nejen pro kousky přírody, ale i pro vás. Bude tam žít s vámi. Jako přítel.